Články - 2020

Hned, jak jsem na Křemešníku zahlédl ksicht reportérky České televize z pořadu Reportéři ČT, bylo mi jasné, že Česká televize opět nezklame, neboť na zahájení předvolební kampaně Trikolóry nepřijela točit nějakou normální reportáž o zahájení kampaně, ale další propagandistickou lumpárnu. A taky že jo!

Trikolóra podobně jako několik dalších stran v průzkumech preferencí osciluje okolo pěti procent. Nijak se tím neliší třeba od STAN, TOP 09 a dalších parlamentních uskupení. Člověk by tedy předpokládal, že veřejnoprávní televize, kterou si povinně platí všichni diváci, všem takovým subjektům poskytne stejnou pozornost. Ostatně, když startovali kampaň Starostové a nezávislí (STAN), odvysílala o tom ČT v pondělních hlavních zprávách standardní reportáž. Ne tak v případě Trikolóry. V nedělních hlavních zprávách, ani v žádných jiných, ani slovo.

Proč tedy štáb ČT vážil cestu na vysočinský Křemešník? Jen a jen proto, aby veřejnoprávní televize mohla Trikolóru přifařit do reportáže Reportérů ČT o SPD a jejím údajném extremismu a lakovat tento podlý nátěr také na Klausovo uskupení.

Ta motivace je více než zřejmá. Trikolóra nevznikla proto, aby se s Okamurou přetahovala o pár procent tzv. protestních hlasů, ale aby konkurovala zavedeným politickým stranám. Aby přitáhla voliče, kterým vadí, že ODS opustila principy, na kterých byla kdysi založena a že se přeměnila v krajně středovou stranu mírného pokroku v mezích bruselských zákonů, kterým vadí, že Babiš něco jiného říká pro domácí publikum a něco úplně jiného v Bruselu, že jeho europoslanci patří k nejfanatičtějším eurohujerům a že ANO spolu s ČSSD zadlužuje naši budoucnost na několik generací dopředu.

Trikolóra je prostě potenciální nebezpečí. Nikoli pro voliče, ale pro zavedené tlusté kapry z hlavního rybníka. A tak propagandisté od prvopočátku mladého Klause i Trikolóru vykreslují tu jako pravicové populisty, tu jako extremisty, tu jako krajní pravici, tu dokonce jako zakuklené nácky. Je to hanebné, je to podpásové, je to zločinné. Zvláště pak v případě veřejnoprávní televize.

Ta snaha už jaksi předem vytlačit Trikolóru na samý okraj politického spektra ze všech podobných novinářských a pseudopolitologických propagandistických lumpáren trčí jak péro z gauče. Stejně jako ona úporná snaha vykreslit Klausovo uskupení jako dvojče SPD. Jistě, s SPD má Trikolóra společný jistý národní akcent či kritický postoj k EU, ale tady veškerá podobnost končí. Zatímco SPD se svým programem řadí spíše na levici, Trikolóra je zvláště pak v ekonomických otázkách jasně vpravo.

Podle zákona má Česká televize přinášet objektivní, vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Jinými slovy, co se týče politiky, má všem měřit stejným metrem. Česká televize to ale nedělá. Předvedla to i tentokrát. Suma sumárum: Česká televize porušuje zákon. Dlouhodobě.

Nic netrvá věčně, i čas líných kaprů jednoho dne skončí. Pak i na Kavčích horách přijde čas zúčtování.

1. 9. 2020