Články - 2020

Muž s koženou brašnou, rozuměj Václav Klaus mladší, nesmí projít.

Kam? Do předvolební debaty lídrů politických stran. Stačí jen trochu upravit pravidla. Třeba vsunout jedno slovíčko.

Občas se to stává, protože politická scéna je živý organismus. Vznikne nová politická strana, jež má zastoupení ve sněmovně. Reakce médií, a České televize na prvním místě, však bývá různá. Unie svobody, jež se oddělila od ODS, byla miláčkem médií. Také Topka to měla – a dodnes má – dobré.

Ne tak Trikolóra. Když měla ustavující sněm, ČT dala ve zprávách přednost vzniku nové strany bývalého slovenského prezidenta Kisky. Teď zase startují volební kampaně politických stran. ČT o tom vysílá reportáže, někdy dokonce v přímém přenosu. O Trikolóře ale ne. Na její start kampaně ČT sice vyslala štáb, ale ne proto, aby informovala, s čím jde Trikolóra do voleb, nýbrž aby Trikolóru přilepila do pomlouvačné reportáže o úplně jiné straně. Prostě aby trocha špíny padla i na ni.

Je ale dobré mít alibi. Oni přece Trikolóru neostrakizují. A tak Klause juniora pozvali do Interview 24. O politice tam ale nepadlo ani slovo, pouze o školství. Co na tom, že Klaus už není ani ředitelem nejúspěšnější střední školy v zemi, ani členem školského výbor, ani jeho předsedou, ale že je předsedou nového politického subjektu, jenž se má čile k světu.

Teď se blíží debata lídrů politických stran před krajskými volbami. A co vymysleli na Kavčích horách tentokrát?
Ještě v roce 2016 byli dle tehdy platných pravidel pozváni všichni předsedové politických stran zastoupených v poslanecké sněmovně. Kdyby tahle pravidla platila i letos, museli pozvat také Klause. Co s tím? Stačí pravidla lehce inovovat, doplnit jedno slovíčko a Klaus je rázem „out“. Jak jednoduché. Co na tom, že v průzkumech, které si ČT sama zadala, je Trikolóra nad pěti procenty.

Však si to na připojeném obrázku přečtěte sami. Muž s koženou brašnou prostě nesmí projít.10. 9. 2020