Články - 2020

V Senátu se momentálně hrají šachy.

Šachy o to, kdo bude jeho předsedou, a tím pádem i druhým mužem, případně ženou, v české ústavní hierarchii. Hned po prezidentovi. Zdali fialový tchajwanský cestovatel, či někdo z „odborové organizace“ starostů. Dosud obvykle platil úzus, že předsedu nominoval nejsilnější senátorský klub. Jenže kdo je dnes v Senátu nejsilnější, která strana, když na politické scéně, a především na jejím opozičním břehu, se momentálně páří každý s každým?

V krajských volbách to na sebe vzalo podobu neuvěřitelných koaličních slepenců mnohdy i značně nesourodých stran a uskupení, senátní kandidáty pro změnu podobné slepence navrhují, takže prase aby se v tom vyznalo, koho ausgerechnet reprezentují a za koho byli vlastně zvoleni. To se to pak licituje, špekuluje, nabízí, kupčí a do klubu a z klubu přetahuje a přeskakuje!

Kalouskovci, rozuměj senátoři, co se tak nějak ponejvíce hlásí k podměrečné TOP 09, kteří ovšem donedávna byli součástí senátního klubu STAN, nyní s vysokou pravděpodobností odejdou. A založí si vlastní klub. Aby taky ne, když i ten nejmenší přípustný senátní klub, co je jen dle pravidel možný, samozřejmě požívá všech výhod s tím spojených, tzn. finančních, personálních, požitkových, kancelářských apod., což platí i pro jeho členy coby jednotlivce. No, nekupte to! A tak i pětičlenná partička může mít předsedu a místopředsedy, vyšší gáže, nějaké to služební auto a tak podobně.

A hnedle je tu další nástroj pro předsednické šachové taktizování a poměřování. Tak jen tak dál, milí senátoři! My vám ty vaše poziční hry, kluby a klubečky, sesle a sesličky i pašalíky všeho druhu rádi zacálujeme.

I tu vaši cestovku.

Edit: Zpět! Než stačil oschnout inkoust spotřebovaný na tuto glosu, všechno je jinak. Šachy nabraly podobu společného klubu ODS a TOP 09, tedy strany, jež o sobě tvrdí, že je eurorealistická, ba dokonce někteří členové se stále ještě považují za euroskeptiky, se stranou největších zdejších eurohujerů. Projde cestovatel.

Uf! To jsem si oddychl.

Co myslíte, jak dlouho to vydrží, než nastane předchozí varianta?

14. 10. 2020