Vážený otče arcibiskupe, vážení otcové biskupové!

Jsem jediným člověkem v republice, který byl členem obou nejdůležitějších mediálních rad, jež u nás máme, jak té programové a licenční, tak té technické. Členem a místopředsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání jsem byl 9 let, de iure dokonce 12 let, a členem Rady Českého telekomunikačního úřadu 5 let. Ze své mnohaleté praxe proto moc dobře vím, co je to politický nátlak činěný na členy (nezávislých) mediálních rad a jaké jsou jeho metody.

Rada pro vysílání, jejímž jsem byl členem, byla poslanci tehdejší vládní koalice (ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU), respektive předsedou vlády Vladimírem Špidlou v roce 2003 odvolána. Soudy následně toto odvolání opakovaně označily za nezákonné a zrušily je. Právě v těchto dnech ještě dobíhá soud poslední, jenž stanoví, jak vysoké bude naše finanční odškodnění.

Jedním z poslanců, který se tehdy na této nezákonnosti podílel, byl Miroslav Kalousek. Tentýž Kalousek, který se na Vás nyní spolu s Karlem Schwarzenbergem obrací s hanebnou výzvou, abyste vyzvali své nominanty v Radě České televize k rezignaci.

Nejhorší, co se může politikovi stát, je, že je směšný. Pánové Kalousek a Schwarzenberg to naplňují v míře vrchovaté. Ještě není dobojováno, ale mladá ekonomka Hana Lipovská, na kterou bezcharakterní politici tak podpásově útočí, je již teď nepochybným morálním vítězem.

Ani na vteřinu nepochybuji, že Vaše reakce na onen hanebný dopis bude správná.

V úctě

Mgr. Petr Štěpánek
hudebník a spisovatel, v letech 1994-2006 člen a místopředseda RRTV, v letech 2006-2011 člen Rady ČTÚ

V Bělečku 20. 11. 2020

Jeho excelence
Jan Graubner, předseda České biskupské konference
členové České biskupské konference