Články - 2021

Móóóc hezky se nám ta naše politická zahrádka sortýruje, jen co je pravda. Ve stejný den, kdy již dříve ohlášenou předvolební koalici pod názvem Spolu podepsali zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09, oznámili na tiskové konferenci volební spojenectví také předsedové Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. Již dříve stvrdili koaliční spolupráci také Piráti a STAN.

V jedné zásadní věci se ta spojenectví liší. Zatímco zástupci občanských demokratů, lidovců a Topky se nijak netají tím, že jejich koalice je pouze předvolební a po volbách si zase každý půjde svojí cestou, a jejím účelem zvláště pak na počátku, tedy ještě před zásahem Ústavního soudu do volebního zákona, bylo hlavně využití spojenectví k výhodnějšímu přepočtu výsledků na mandáty, přičemž totéž platí i o souručenství Pirátů a Stanařů, spojenectví tří pravicových stran, Trikolóry, Svobodných a Soukromníků, má mít trvalejší charakter, má platit i po volbách, ba dokonce je otevřené dalším euroskeptickým subjektům z pravé strany politického spektra. Ostatně zástupci Strany nezávislosti České republiky již deklarovali, že se chtějí přidat.

Zdaleka to ale není jediný rozdíl. Miroslav Kalousek kdysi prohlásil, že napravo od TOP 09 je zeď. Dnes tato strana zcela běžně uzavírá volební koalice, viděli jsme to v krajských volbách, i s ultralevými Zelenými. ODS zase byla kdysi klausovská pravicová strana, kterou zdejší liberálně levicoví novináři neměli rádi. Dnes je ODS miláčkem médií hlavního proudu a její potentáti na Klause seniora plivou a namísto něho velebí Václava Havla, levicového prezidenta, který někdejší klausovskou ODS nikdy nemusel.

Suma sumárum, koalice Spolu je společenstvím krajního středu. A když poněkud posměšně používám adjektivum „krajní“, zcela jistě jde o střed levý. Ostatně na lidovcích nikdy nic pravicového nebylo, takže když se nyní fialoví ptáci a Kalouskovi pohrobci objali s lidovci v koalici Spolu, zcela vyklidili pravou část politického spektra. Starý dobrý kapitalismus volné soutěže, trh bez přívlastků, malý stát, svoboda a osobní odpovědnost, tedy klasická pravicová témata, jsou k mání a jen čekají na to, až je někdo zvedne.

Pro Trikolóru a spol. je to obrovská příležitost. Nejenom k opanování pravé části politického hřiště, ale také k tomu, aby se vymanila z onoho přiblblého novinářského klišé, že snad o voliče soutěží především s Okamurou a jeho SPD. S tou SPD, jež sice bývá pomatenými politology, novináři i politiky označována za krajní pravici, leč každý, kdo má hlavu nejen na čepici, ví, že onen terminus technicus „krajní pravice“ je dokonalý nesmysl, zvláště pak když se tahle hanlivá nálepka lepí na evidentně levicové subjekty. Jistě, Trikolóra a spol. se s Okamurou shoduje na kritickém postoji k Evropské unii, ale tady podobnost spíše končí, než začíná.

O koalici Pirátů a STAN jsem nedávno napsal, že mladí ultraleví bojovníci za wifinu v gulazích se propojují s odborovou centrálou starostů, kterým nestačí starostenské platy, pročež v množství větším než malém a pod hlavičkou ukradenou ostatním starostům i nám všem, kteří se ve svých životech cítíme být nezávislí, usilují o přivýdělky v parlamentu. Netřeba na tom nic měnit.

Jedno ale mají souručenství Pirátů a STAN a koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, společné. Dá se to shrnou do starého, profláklého, jen mírně pozměněného hesla: S Evropskou unií na věčné časy a nikdy jinak! Byl to tuším Ondřej Hejma, kdo tuhle partičku geniálně pojmenoval coby Bruselskou pětku. Nijak se svým přístupem k EU neliší od jiné eurohujerské party, známější pod označením vláda České republiky, tedy od vládní koalice Babišova hnutí ANO a Hamáčkovy ČSSD.

No nic, proti gustu žádný dišputát. Zvláště pak, když my, voliči, kterým srdce bije vpravo, už máme volební alternativu, totiž spojenectví Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. A když už tu tedy máme Bruselskou pětku, těmhle můžeme říkat třeba Česká trojka.

A propos. Ještě mě tak napadá, zdali tahle trojka také neuvažuje o nějakém svém superlídrovi, jenž by celý projekt zaštítil. O jednom bych věděl. Už je zase zdravý. Má totiž setsakra tuhý kořínek.

9. 3. 2021