Články - 2021

Je to jasné jako facka. Kdyby Palestinci nepálili rakety na Izrael, nebyly by ani žádné izraelské odvetné údery na Gazu, a tím pádem by nebyli ani žádní mrtví Palestinci. Takhle jednoduché to je. Snaha prezentovat tento konflikt jakoby „vyváženě“, že za to tak nějak mohou obě strany rovným dílem, je informační demagogie. A přímo zločin pak je, když Česká televize svoje reportáže z Blízkého východu začíná právě informacemi o mrtvých Palestincích.

A aby to bylo zvláště dojemné, na obrázcích ukazuje mrtvé děti. Ale už tak nějak nedodává, že by stačilo málo a ty děti by nebyly mrtvé, nejen kdyby Palestinci na Izrael rakety nepálili, ale dokonce ani když je na Izrael pálí, protože Izraelci před svými odvetnými údery vždy včas palestinskou stranu varují, kam její úder bude směřovat, takže je čas, aby civilisté vyklidili prostor. Jenže na tom palestinští teroristé z Hamásu či Islámského džihádu nemají zájem. Oni raději nechávají zemřít své děti, aby pak před světovými médii mohli ronit krokodýlí slzy, jací jsou to ti Židé zločinci.

A média, ve své většině bohužel okupovaná pokrokářskými levičáky všech barev a odstínů, na to naskakují. Také Česká televize. Přitom právě ČT má v Izraeli skvělého zahraničního zpravodaje Davida Borka. Poslouchat jeho poučené, zasvěcené a skvěle vyargumentované komentáře je doslova radost. Jenže o výsledné podobě odvysílaného materiálu nakonec rozhodují jíní.

Není to ani zdaleka jediný lapsus, který veřejnoprávní televize produkuje. Zatímco ve zprávách z Blízkého východu ČT za každou cenu vytváří nesmyslnou pofidérní vyváženost, tam kde by naopak opravdu vyvážená být měla, je zcela jednostranná. Mám na mysli kupříkladu prakticky dennodenní protežování předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové v hlavních zpravodajských pořadech. Neuplyne snad jediný den, aby Pekarové redaktoři České televize nenastavovali mikrofon, aby se mohla vyjadřovat prakticky k čemukoli, co se zrovna šustne.

Zajímavé bude rovněž sledovat, kterak ČT přistoupí k předvolebním debatám. Pojďte se vsadit, že za koalici Spolu nebude v debatách mluvit jedna osoba, nýbrž tři, a za koalici Pirátů a STANu dvě, zatímco jiné volební subjekty budou mít zástupce jediného, ale to samozřejmě pouze v tom lepším případě, protože ustálenou praxí veřejnoprávní televize je, že zástupce pravice (Trikolóra – Svobodní – Soukromníci) dlouhodobě nepouští na televizní obrazovku vůbec. Těch pár naprosto ojedinělých štěků totiž ani nestojí za řeč.

Jedním z hlavních úkolů České televize má dle zákona být „poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů“. Je mi líto, ale tohle zadání naše veřejnoprávní televize neplní ani náhodou.

16. 5. 2021