Špinavá hra

13. 12. 2004

K dokonalosti chybí už jen krůček. CME se vrací do televize Nova a navenek to vypadá, že se vlastně skoro nic nezměnilo. CME tam byla v době předarbitrážní, bude tak i v době poarbitrážní. Pouze vyjevení daňoví poplatníci si kladou neodbytnou otázku, co se to vlastně odehrálo mezitím a proč museli zaplatit 10 miliard korun.

Proč? Protože namísto toho, aby se obchodní spor dvou soukromých firem odehrál jako obchodní spor dvou soukromých firem, přeměnil se v tragikomickou politickou hru, ve které černý Petr zůstal v rukou hloupoučkého státu. Socialistická vládní garnitura chtěla probíhající mediální války využít ke svým politickým cílům. Zúčtovat se Železným, odstranit nepohodlnou (a jí neovládanou) Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, navolit si ke svému obrazu Radu novou a nádavkem diskreditovat politické protivníky. Vždyť ten Klaus přeci kamarádil se Železným! Proběhnuvší kroky nebyly cílem, nýbrž prostředkem. Prostředkem k většímu vlivu na mediální sféru. Cena? Bratru, 10 miliard korun. Ovšem nikoli ze svého, nýbrž z kapes daňových poplatníků.

Jenomže soudruzi to nějak zbabrali. Ten zásadní mediální vliv se nějak ne a ne dostavit. Dosavadní mezisoučet? Už troje volby v háji! Možná i proto poněkud zmatený ministr kultury Dostál hned po oznámení návratu CME do Novy telefonoval jednomu mému kolegovi z odvolané Rady a pln očekávání se ho ptal, zda se vrací také Vávra. Nevrací! Proč by také měl. Mouřenín již odvedl svou práci.

K dokonalosti opravdu chybí jen krůček. Jaký? Aby soud ještě vrátil do funkcí členy loni odvolané Rady. Vůbec to není nereálné. Proč by si také odvolaní radní měli nechat líbit, že vládní koalice na ně chtěla hodit svoji vlastní odpovědnost za prohranou arbitráž. Ta pachuť totální neschopnosti současné vlády pak bude opravdu takřka dokonalá. Daňoví poplatníci pak jistě vládě vzkážou: Děkujeme vám, že se tak skvěle staráte o zájmy státu a odpovědně hospodaříte s našimi penězi. Protáčíte je, že se vážně ani nestačíme divit!

Aktualizováno ( Úterý, 30 Červen 2009 12:15 )