Špinavá hra

28. 6. 2005

Kolegyně Alena Macková mi snad promine, že o ní píšu a že jsem dokonce její jméno – hned dvakrát – použil i v titulku. Proč kolegyně? Protože jsme spolu několik let seděli v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). V té, kterou poslanecká sněmovna v dubnu 2003 odvolala. A proč mi má prominout? Protože vím, že nikdy netoužila být středem pozornosti médií. Ale nedá se nic dělat, její příběh toho hodně vypovídá o české politice za vlády sociální demokracie.

Postavme vedle sebe dvě strohé informace. V dubnu 2003 byla Macková z Rady odvolána, v červnu 2005 je do ní opět zvolena. Jen trochu logicky uvažující člověk si musí položit otázku, co se mezitím změnilo. Odpověď je překvapivá: vůbec nic. Sněmovna zasedá stále ve stejném složení a sama Macková je stále docentkou a dvojnásobnou doktorkou, stále učí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Zbláznili se ti poslanci? Skoro to vypadá, že ano. Ale kdy se zbláznili? Teď, anebo před dvěma lety? Zbláznili se v roce 2003, kdy naprosto bezúhonnou docentku v přímém přenosu České televize spolu s dalšími kolegy demonstrativně odvolávali jako hlavního viníka prohrané arbitráže se CME? Nebo se zbláznili teď, kdy tutéž osobu vracejí do téže funkce?

Poslanecká sněmovna sama sebe usvědčuje z nebetyčného pokrytectví a křiváctví. A není to poprvé. Po odvolání radních v roce 2003 vyhlásili poslanci vládní koalice pro volbu nové RRTV absolutní personální diskontinuitu. Okamžitě ji ale porušili, když do nové Rady zvolili krátce předtím odvolaného Daniela Nováka, shodou okolností také docenta UK. Všichni vědí, že za tím byl politický obchod sociálních demokratů s komunisty. Vy nám podpoříte Nováka (navržen KSČM), my vám Žáka (navržen ČSSD).

Další zaznamenáníhodný kousek se poslanecké sněmovně podařil, když schválila závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k prohrané arbitráži se CME. Ti samí poslanci, kteří v roce 2005 kvůli prohrané arbitráži radní „popravili“, v únoru 2005 odhlasovali, že za prohranou arbitráž vinu nenesou.

Nyní se tedy vrací docentka Macková. Poslanecký klub ODS je třeba pochválit za tvrdohlavost a zásadovost, s jakou trval na její nominaci. Happyend? Nikoli. U správního soudu v Praze už více než dva roky leží žaloba odvolaných radních na předsedu vlády a poslaneckou sněmovnu. Naše nezávislá justice za dva roky nestihla nařídit ani jedno jednání.

Aktualizováno ( Úterý, 30 Červen 2009 13:11 )