Špinavá hra

27. 5. 2006

Něco takového se v televizi opravdu hned tak nevidí. Každému, komu to uniklo, vřele doporučuji, aby se podíval ze záznamu, třeba ZDE. Součástí předvolebních Událostí, komentářů na veřejnoprávní České televizi jsou debaty se zástupci všech kandidujících politických stran. V pátek 26. 5. 2006 byl hostem moderátorky Daniely Drtinové také předseda Nezávislých demokratů Vladimír Železný. A právě slovní přestřelka, která se mezi nimi odehrála, se opravdu na televizní obrazovce hned tak nevidí.

Předpokládám, že lidé se ve svém názoru rozdělí podle svých sympatií či antipatií  k Vladimíru Železnému. Jenže takhle se k případu stavět nelze. Drtinová je moderátorka a Železný host. A moderátorka Drtinová se na svém hostu dopustila naprosto podpásové slovní inzultace. A nic na tom nemění fakt, že televizní matador Železný si to nenechal líbit.

Daniela Drtinová je zoufalá moderátorka, to není nic nového. Že hosta nenechá v odpovědi používat argumenty, které užívat chce, a tlačí ho, aby odpovídal, jak chce ona, na to jsme – ač je to strašné – dávno zvyklí. Jenže tentokrát Drtinová překročila míru jinak. Vladimíru Železnému v tématu o zdravotnictví vmetla do tváře deset miliard za arbitráž se CME.

Myslím, že Vladimír Železný se v jedné věci mýlí. To když předpokládá, že Drtinová zná závěrečnou zprávu parlamentní vyšetřovací komise k arbitráži se CME. Kdyby ji totiž Drtinová znala, nikdy by se podobné slovní inzultace nemohla dopustit.

A tady se dostáváme k jinému selhání, tentokrát celé veřejné instituce jménem Česká televize. Jak je možné, že veřejnoprávní televize ve svém vysílání nikdy, zdůrazňuji NIKDY, nereflektovala výsledky šetření Křečkovy vyšetřovací komise k arbitráži se CME? Jak je možné, že médium, které v průběhu arbitráže věnovalo desítky hodin na dehonestaci a skandalizaci údajných viníků včetně přímého přenosu z veřejné „popravy“ Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v Poslanecké sněmovně – a právě Daniela Drtinová se na tom také podílela – se v okamžiku, kdy byl případ rozpleten a skuteční viníci označeni či alespoň naznačeni, k téhle kauze již vůbec nevrátilo? Jak je možné, že televize, kterou si lidé platí koncesionářskými poplatky, rozuzlení případu, v němž z kapes daňových poplatníků vyletělo neuvěřitelných deset miliard korun, odbyla zavádějící půlminutovou čtenou zprávou v závěru Událostí dne 16. 2. 2005? Jak je možné, že televize veřejné služby veřejnosti zamlčela všechna fakta okolo zfalšovaných a podvržených dokumentů, křivých výpovědí a katastrofálního selhání Ministerstva financí řízeného ministry ČSSD a jím najaté advokátní kanceláře Clifford Chance? A konečně – jak je možné, že moderátorka předvolební debaty má v sobě tu bezmeznou drzost, že v naprostém rozporu s výsledky tohoto šetření slovně inzultuje hosta předvolební debaty?

Pokud páteční Události, komentáře nebyly posledním vystoupením Daniely Drtinové na veřejnoprávní televizní obrazovce, pak je na Kavčích horách opravdu něco špatně. V normálně fungující veřejné instituci totiž takovouhle neprofesionalitu tolerovat nelze.

Aktualizováno ( Úterý, 30 Červen 2009 14:11 )