Plnou ParouBack

Grossstapo, Grossašenko, Grossourkov, Stanislav Klement Grosswald, Grossa nostra, Standa „Kenvelo“ Gross – to je jen malý výčet více či méně vtipných variací lidové tvořivosti, ve kterých se objevuje jméno mladého českého sociálnědemokratického předsedy vlády. Přičtěme k tomu ještě tisíce variací jeho předvolebního billboardu „Myslím to upřímně“, které kolují po internetu a které se vyskytují i v terénu. Někteří žertéři na to dokonce neváhali vynaložit nemalé vlastní peníze – viz např. Petr Čtvrtníček či naposledy kreslíř Štěpán Mareš s usámovskou variantou. Čím se o to Gross zasloužil? Není to k němu nespravedlivé? Odkud vytryskl tenhle gejzír lidové tvořivosti?

Zaslepení kovaní sociální demokraté v tom jistě spatřují zlou vůli svých politických protivníků a snahu poškodit jejich stranu před krajskými a senátními volbami. Jenže takhle jednoduché to zdaleka není. Nějaký ten předvolební – třeba i hodně tvrdý – špílec či žertík jsme už zažili mnohokrát a týkal se všech možných politických stran. Ale nikdy to nebylo takhle intenzivní a masivní.

Nacisté tvrdili, že Češi jsou smějící se bestie. Nevím, jestli bestie, ale smějící se určitě. Kdykoli je něčeho moc, tak je toho příliš a Češi na to reagují po svém. S humorem a vtipem, recesí. Za vodopádem lidové tvořivosti na téma Gross by proto sociální demokraté neměli hledat rejdy svých politických nepřátel, nýbrž by se raději měli zamyslet sami nad sebou.

V naprosté bezradnosti ze sebe samých připustili, že se vedení jejich strany politickým pučem zmocnila skupina mladých vrcholně pragmatických, bezskrupulózních kariéristů, kterým nejsou cizí ani nepříliš čisté metody politického boje. Vnitrostranického i mezistranického.Vše je dovoleno. Nyní je vše podřízeno diktátu volebního úspěchu. Což o to, nic proti boji o moc, ale volební úspěch by měl být nikoli cílem, nýbrž prostředkem k uskutečnění vizí a naplnění idejí. Jenže jedinou vizí a ideou skupiny okolo Grosse je zachování vlastní moci, křesel, prebend a zaběhlých penězovodů. 

Ten vzkaz v podobě lidové tvořivosti má zatím stále ještě humornou podobu a nadsázku. Pokud bude Gross a spol. nadále utahovat šrouby, nikoli nepodobné těm totalitním, přijdou nejspíše i jiné reakce. Antipřibylovská demonstrace před Strakovou akademií či hladovka Johna Boka byly jen prvními vlaštovkami.

P. S.: A ještě malý dodatek z jiného – opět veselého – soudku. V někdejší herně v pražské ulici Na příkopě, před níž nedávno došlo k výbuchu, nyní sídlí firma Kenvelo. Potměšilí zlí jazykové z rodu smějících se bestií spekulují, že to souvisí s faktem, že Standa „Kenvelo“ Gross se coby reklamní agent na místo výbuchu dostavil v kraťasech a tričku s firemním nápisem přes celou hruď.

1. 11. 2004