Články - 2010

České tiskové kanceláři se podařilo vyrobit zpravodajský zmetek, kterým neuvěřitelným způsobem poškodila druhého muže české ústavní hierarchie, předsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS). V úterý večer po zasedání grémia ODS, které jednalo o setrvání Mirka Topolánka ve funkci předsedy, rozšířila ČTK zprávu, ve které Přemyslu Sobotkovi vložila do úst nechutnou větu, kterou ovšem ve skutečnosti pronesl jeho potměšilý jmenovec, místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zprávu ČTK pak přebrala prakticky všechna média.

Na první pohled to vypadalo docela věrohodně: Přemysl Sobotka neunesl, že na grémiu nebylo po jeho, načež dal průchod své ješitnosti a proud svých slov obrátil proti vlastní politické straně. Nic takového se ovšem nestalo. Zpráva ČTK Přemysla Sobotku poškozuje navenek a ještě mnohem víc uvnitř ODS. Zdaleka ne každý, kdo slyšel či četl prvotní zprávu, zaregistruje i dementi, nota bene nedostatečné.

Hned, jak mi večer v mobilu pípla esemeska s touto zprávou z "četky", pojal jsem podezření, že tu něco nehraje. Přemysla Sobotku totiž dobře znám a tohle není jeho styl. A taky že ano. Podezření se hned ráno změnilo v jistotu. Šlo o hrubou manipulaci, další v řetězu mediálních manipulací, které provázejí celou „topolánkovskou“ kauzu posledních dní. Teprve poté, co se předseda Senátu důrazně ohradil, se ČTK omluvila. Svoji chybu ovšem v plné míře nenapravila. Kupříkladu žádnou opravnou SMS svým klientům nerozeslala. Nic mi v mobilu nepíplo.

Co je celé tohle faux pas? Náhoda? Omyl? Šlendrián? Je mi líto, ale na náhody nevěřím, zvláště pak v rozjitřené předvolební době, jež by seriózním médiím, mezi která ČTK jistě chce být počítána, měla velet k dvojnásobné pečlivosti a zodpovědnosti.

Po politicích se právem chce, aby nesli odpovědnost nejen za svá vlastní pochybení, ale i za paskvily svých podřízených. Totéž by mělo platit i pro vrcholné manažery veřejných institucí. Nabídne generální ředitel ČTK Milan Stibral svoji rezignaci?

24. 3. 2010