Články - 2010

Richard Sulík je nová vycházející hvězda slovenské politiky. Jeho strana Svoboda a Solidarita nezadržitelně míří do parlamentu. Kdo že je Richard Sulík? Ano, to je ten chlapík, co ještě jako student tak dlouho otravoval Dzurindova ministra financí Ivana Mikloše s konceptem rovné daně, až se u našich východních sousedů odehrál malý politický zázrak. Mikloš Sulíka přijal na ministerstvo a Slovensko během jednoho jediného roku rovnou daň – v čisté podobě – zavedlo. Následně se Sulík na ministerstvo financí ještě vrátil, aby si ohlídal, že ji socialistický populista Fico nezruší. I to se mu povedlo. Nyní Slovensko řeší podobný volební  rébus jako Česko. Fico sice nejspíš (bohužel) vyhraje, ale i jemu se může stát, že nastane taková povolební konstelace, že vládu sestaví pravicové strany, včetně té Sulíkovy.

V Reflexu č. 19/2010 je se Sulíkem rozhovor. Odpovídá zde i na tuto otázku: Referendem se mimo jiné snažíte zrušit koncesionářské poplatky. U nás tento návrh nedávno neprošel v Senátu (o jediný hlas – pozn. pš). A Sulík odpovídá: Škoda. V Polsku prošel. Poplatky nemají žádné oprávnění k existenci. Argument nezávislosti je nesmyslný, protože soudy jsou taky nezávislé a platíme je ze státního rozpočtu.

Další otázka Reflexu: Financování televize ze státního rozpočtu by ale znamenalo větší progresivitu daní. Není to levicové? Sulíkova odpověď: Naším základním motivem není být pravicový nebo levicový, ale mít zdravý rozum. Když řekneme, že chceme stát financovat rovnou daní, tak musíme být důslední. Koncesionářské poplatky jsou vlastně daní z hlavy. Bez ohledu na výši příjmu musí všichni platit 140 korun. Každý, kdo má elektrickou zástrčku, musí platit. Dokonce i ti, kteří nemají televizní signál.

Já dodávám: Zlatá slova! Zrušení koncesionářských poplatků je akt zdravého rozumu, nikoli nějaký levicový populistický nápad, jak se mi někteří hlupáci snaží podsouvat. A že to pomůže především sociálně potřebným? No a co? I pravice má sociální ohledy. Tahat z lidí zbytečně peníze, nota bene i z těch nejchudších, na tom opravdu není nic pravicového. Je to jen a jen hloupé.

Z jedné kapsy bereme lidem přímé daně, z druhé kapsy nepřímé. Nic proti tomu, tak to na světě prostě chodí, daně se platit musí. Ale neotravujme lidi navíc ještě televizními a rozhlasovými poplatky, ve skutečnosti další daní. Zrušme je! Bude to efektivní, racionální a navíc ještě sociální.

A propos: Minulý týden jsme se s Richardem Sulíkem domluvili na spolupráci.

22. 5. 2010

Předchozí články k tématu:
Sloučení Českého rozhlasu a České televize je na pořadu dne (15. 5. 2010)
Česká televize sabotuje veřejnou diskusi o České televizi (7. 5. 2010)
Televizní a rozhlasové poplatky omezují naše ústavní práva (30. 4. 2010)
Kolik potřebujeme mediálních rad? (23. 4. 2010)
Poplatky ano, či ne? aneb Dimunovský výsadek na Kavčích horách (16. 4. 2010)
Zrušení koncesionářských poplatků zvýší průhlednost veřejnoprávních médií (9. 4. 2010)
Koncesionářské poplatky jsou jenom pro zlost (3. 4. 2010)
Koncesionářské poplatky jsou neefektivní (27. 3. 2010)
Koncesionářské poplatky jsou nejnespravedlivější daň (22. 3. 2010)
Koncesionářské poplatky nezávislost nezaručují (13. 3. 2010)
Zrušení koncesionářských poplatků jako sociální opatření (29. 1. 2010)
Zrušme televizní a rozhlasové poplatky (1. 9. 2009)
Havlův tragikomický koktejl (11. 5. 2009)