Články - 2012

Kdybych namísto sledování speciálu ČT 24 Sarajevský atentát - 15 let poté raději hodinu chytal lelky, byl by to smysluplněji využitý čas. Chce to opravdu hodně nadstandardní tvůrčí impotenci věnovat důležité historické události celou hodinu a nesdělit prakticky vůbec nic. Kapitola sama pro sebe je moderátor Daniel Takáč. Chce to pro změnu opravdu nadstandardní moderátorský talent, skákat hostovi do řeči pokaždé, když se přiblíží pointě nějakého sdělení, a odvádět hovor do předem připravených kolejí jalového scénáře.

Podstatné věci a důležité souvislosti za celou hodinu vůbec nezazněly. Naopak moderátor ještě patnáct let poté živil falešný mýtus, že podstatou události bylo podvodné financování ODS. A skutečnost? Klausova vila ve Švýcarsku? Nic. Zlovolná pomluva. Tajné konto ODS ve Švýcarsku? Nic. Černé peníze na účtu ODS? Nic. Jediné, co se tehdy prokazatelně stalo, bylo to, že skutečný dárce peněz, bývalý tenista Milan Šrejber, chtěl ukrýt svoji identitu, takže jeho finanční dar byl rozepsán na dvě neexistující osoby. A o kolik šlo? O sedm a půl milionu korun. Ano, čtete dobře. O mizerných 7,5 milionu korun. Z pohledu dnešních miliardových kauz o naprostý pakatel. Kvůli tomu padají vlády? Člověk nemusí být ani novinář ani politolog, aby mu bylo jasné, že v pozadí bylo něco jiného.

Takové otázky si ovšem v České televizi nekladou. Podstata problému, to jest společný zájem vlivných osob vně i uvnitř ODS na definitivním odstranění Václava Klause z politické scény, musí zůstat i patnáct let poté nepojmenovaná. Kdykoli se jeden z pozvaných studiových hostů, bývalý pražský primátor a dnešní velvyslanec v Rakousku Jan Koukal, přiblížil této podstatě, ignorantský Takáč jej utnul nebo odvedl řeč jinam.  

A zeptat se na něco skutečně zajímavého? Ani náhodou. A že by takových otázek bylo. Proč Ruml s Pilipem se svojí výzvou vystoupili přesně v okamžiku, kdy Klaus odjel z republiky? Jednali v dohodě s Havlem, Luxem a Kalvodou? Kdo a proč vyfabrikoval Klausovu švýcarskou vilu? Které vlivné ekonomické skupiny, dnešní terminologií kmotři, stály v pozadí? Jak to bylo s financováním jiných politických stran? Vždyť kupříkladu po Kalvodově ODA, jestli se nepletu, zbyla sekera zaťatá do hloubky 50 milionů korun. Nic. Nezájem. Ignorace. Tyhle souvislosti českotelevizní novináře nezajímají.

Perlička na závěr. Mít ve studiu Hanu Marvanovou, o které zlí jazykové vyprávějí, že to byla právě ona, kdo tehdy na jakémsi veselém večírku nebožtíky Bácse a Sinhu vymyslel, a nezeptat se na to, to už je skoro sabotáž. Ano, možná to jsou pomluvy, stejně jako to, že Marvanová tehdy měla poměr s výkonným místopředsedou ODS Liborem Novákem, který to jediný odskákal. To však neznamená, že není třeba se zeptat.

Jakým přínosem jsou pro televizní veřejnou službu novináři, kteří kloužou po povrchu, proklábosí hodinu o podružnostech a o to podstatné ani slůvkem nezavadí? Suma sumárum: speciál o Sarajevském atentátu na ČT 24 – promarněný čas a vyhozené peníze. Naše peníze.

29. 11. 2012