Špinavá hra

28. 3. 2003

Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu. Názorové veletoče politických bavičů z US-DEU pokračují. Poté, co Hana Marvanová zapomněla, že je spoluautorkou novely zákona o vysílání, která Radu pro rozhlasové a televizní vysílání připravila o důležité kompetence, nyní na sebe upozornil nový místopředseda unionistů František Pelc. Vyhlásil, že je třeba radu odvolat, protože v kauze TV Nova „nepostupovala tak, jak měla. Zasahovala do obchodních vztahů, do kterých už podle zákona zasahovat neměla.“ Bývalý místopředseda Unie (Cyrila) Svobody  Vladimír Mlynář sice poslední tři roky radu plísnil z přesně opačného důvodu, totiž že „rada spor prohlásila za obchodní a dala od něj ruce pryč“, ale vždyť je to vlastně jedno. Psa je třeba bíti a na holi nesejde. Dostali jsme na frak v prezidentských volbách, a tak se pomstíme na televizní radě. Vždyť v ní zasedají Klausovi věrní, Žantovský a Štěpánek. A vůbec, tahle povedená partička radních nám, vládní koalici, už pěkně dlouho pije krev. A nejde nám na ruku. Ano, jsme sice pro nezávislost mediálních rad, ale tak nějak po našem.
 
Jako moudrý politický stratég a odpovědný státník se projevil též předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. V předvečer závěrečného jednání stockholmského odvolacího soudu také vyhlásil, že je třeba Radu pro rozhlasové a televizní vysílání odvolat. Nějakého zlovolného rejpala, jenž neumí docenit politickou rozvahu a rozhled jednoho z našich nejvyšších ústavních činitelů, by sice mohlo napadnout, že tu něco hapruje, neboť buď platí, že prohranou arbitráž zavinila rada, za což je třeba ji odvolat, a pak nebyl důvod se ve Stockholmu odvolávat, nebo platí, že Česká republika byla poškozena dvěma podjatými arbitry a bylo správné se odvolat, ale pak zas není důvod odvolávat radu. Tak nějak najednou obojí platit nemůže. Ale co my, obyčejní smrtelníci víme, jaký strategický záměr Zaorálek sleduje. Vždyť vládní koalice vskutku umí překvapit. I Klause na Hrad protlačila.

Jisté je pouze jedno. Ronald Lauder i jeho právníci jsou s veselými kousky našich koaličních potentátů jistě navýsost spokojeni.

Aktualizováno ( Pondělí, 29 Červen 2009 20:09 )