Špinavá hra

13. 8. 2003

Když v dubnu navrhla sněmovna odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, mohl se premiér Špidla přetrhnout, jak pospíchal s posíláním odvolávacích dopisů. Byla za tím obava, aby stará rada nestihla prodloužit licenci Primě. Ani nechci domýšlet, co by se na její hlavu sneslo, kdyby tak učinila. Za pár týdnů licenci Primě prodloužila rada nová a … bylo ticho po pěšině.

Staré radě politici vyčítali, že prý nezná vlastníky televizí. Nová rada po třech měsících svého účinkování dospěla k tomu samému co stará. V případě Primy ke třem fyzickým osobám, v případě Novy k poznání, že je třeba počkat, až řadu vlastnických sporů rozpletou soudy.

Stará rada prý dopustila propojování Novy a Primy. Nová rada teď konstatovala, že „propojení“ je v tom, že obě televize používají k nákupu programů společnost AQS a že stejně jako ony tak může činit kdokoli další. Nic nového pod sluncem, tohle se ví už několik let..

Stará rada prý byla zpolitizovaná. Nejvíce vadilo, že jsem kandidoval do senátu. Ministr financí Bohuslav Sobotka to jako jeden z důvodů k odvolání staré rady naposledy uváděl během rozpravy na mimořádné „odvolávací“ schůzi sněmovny. Pak vládní koalice navolila radu novou. Sedm z jejích dvanácti členů jsou bývalí poslanci či senátoři. Hlasoval pro ně i Sobotka.

Když stará rada povolila Nově měsíční splátkový kalendář na dvousetmilionový správní poplatek za prodloužení licence, bylo to podle téhož Sobotky okradení státu a další důvod k odvolání rady. Když totéž povolila nová rada Primě, ministr ani necekl.

Když jsem se coby hudebník objevil na obrazovce Novy, kdekdo se předháněl v komentářích o střetu zájmů. To, že jsem honoráře věnoval na dobročinné účely, nikoho nezajímalo. Dnes, když má Eva Kantůrková střet zájmů hned trojnásobný – jeden její syn pracuje v České televizi, druhý v Českém rozhlase a ona sama píše pro ČT scénáře a bere za to honoráře – nikdo z novinářů ani nehlesne.

Jsou tři možnosti, co z toho všeho vyplývá. Nová rada je stejně „zločinná“ jako ta stará. Stará rada byla stejně „skvělá“ jako ta nová. Politici a novináři jsou pěkní pokrytci. Vyberte si.

Aktualizováno ( Pondělí, 29 Červen 2009 21:01 )