Špinavá hra

4. 9. 2003

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila z podnětu ministra kultury Pavla Dostála další správní řízení s TV Nova. Tentokrát za reportáž o zahájení jiného správního řízení za jinou reportáž. Zní to sice trochu komicky, ale na tomto samotném faktu by ještě nemuselo být nic divného. Pochybné jsou veškeré další okolnosti. Snaživí radní totiž správní řízení nezahájili ve standardním jednacím bodu, ke kterému úřad rady standardně připravuje potřebné podklady a stanoviska, nýbrž v rámci zcela jiného a poněkud odtažitého jednacího bodu  „práce úřadu“ a bez jakýchkoli podkladů a analýz. Prostě fik fik, radní honem honem vyhověli svému ministerskému chlebodárci. Postup rady vyvolává ty nejtemnější obavy. Nejvyšší mediální regulační orgán v zemi – ze zákona nezávislý – zcela otevřeně pracuje na politickou objednávku ministra kultury. A činí tak doslova na počkání. Tentokrát to bylo moc i na jinak věrnou Dostálovu souputnici Evu Kantůrkovou a s patřičným komentářem pro tohle svinstvo ruku nezvedla. Sedm nesvéprávných služebných pimprlových rukou se však přesto našlo.

Kouzelný je tradičně i principál Dostál. V dopise předsedovi rady píše: „Uplatnění práva u soudu podle ustanovení § 39 zákona však Ministerstvo kultury nerealizovalo, neboť vzhledem k absenci lhůty pro vydání rozhodnutí postrádá tento institut v daných případech smysl.“ Co je na tom kouzelného? Tím, kdo tento institut, co prý postrádá smysl, prosadil do zákona, totiž nebyl nikdo jiný než Pavel Dostál.

Nazvěme věci pravými jmény: Ministr kultury a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ohrožují svobodu slova. Dostál k tomu opakovaně zneužívá svoji ministerskou funkci. Rada na politickou objednávku šikanuje jednoho z provozovatelů vysílání. Kde jste Zdeňku Svěráku, Jane Hřebejku, Evo Holubová? Kde jsi, kulturně – mediální fronto? Že se tak hloupě ptám. Přece doma. Svoje kšefty v České televizi sis již ohlídala.

P. S. Můj článek asi vyvolá otázku, odkud se ke mně dostal dopis ministra kultury adresovaný předsedovi rady. Odpovím rovnou: indiskrecí některých úředníků. Už se na to nemohou dívat.

Aktualizováno ( Pondělí, 29 Červen 2009 21:06 )