Články - 2018

Takže si to zrekapitulujme.

Volby do Poslanecké sněmovny se konaly 20. a 21. 10. 2017. Dne 31. 10. 2017 pověřil prezident Miloš Zeman Andreje Babiše sestavením vlády. Dne 6. 12. 2017 byl Andrej Babiš prezidentem Milošem Zemanem jmenován předsedou vlády. Vláda Andreje Babiše byla prezidentem Milošem Zemanem jmenována 13. 12. 2017. Dne 16. 1. 2018 nezískala vláda Andreje Babiše důvěru Poslanecké sněmovny. Dne 24. 1. 2018 přijal prezident Miloš Zeman demisi vlády Andreje Babiše.

Od voleb již uplynulo 170 dní. Babišova vláda vládne bez důvěry již 125 dní. Od demise Babišovy vlády již uplynulo 75 dní, aniž by prezident Zeman jmenoval nového předsedu vlády.

Je rovněž dobré si připomenout, že přestože už uplynulo 170 dní od voleb a 75 dní od demise Babišovy vlády, jsme de facto stále ve fázi prvního pokusu o sestavení vlády. Žádný další ústavou předepsaný krok, totiž jmenování premiéra pro druhý pokus, prezident Zeman za 83 dní, jež uplynuly od nezískání důvěry Babišovy vlády ve sněmovně, neučinil. Zemanův nadstandardně "kreativní" přístup k výkladu ústavy umožňuje trestně stíhanému agentovi StB s nekonečným střetem zájmů vládnout, aniž by ho k tomu cokoli opravňovalo.

Kdyby na Pražském hradě seděl normální prezident a ne mstivý, poťouchlý svéhlavec, již dávno by svolal kulatý stůl předsedů parlamentních stran. Zcela nepochybně by se tam dozvěděl to, co už dávno ví každý občan téhle země, jenž má v hlavě mozek, totiž že jedinou překážkou k sestavení funkční vlády, ať už středopravé či středolevé, je osoba Andreje Babiše, respektive jeho trestní stíhání a olbřímí střet zájmů.

Normální prezident by z toho vyvodil, že do premiérského křesla nemá umanutě tlačit agenta StB, nýbrž má vítězné ANO vyzvat, aby mu pro druhý pokus o sestavení vlády navrhlo na funkci premiéra jinou osobu, a tuhle osobu by řádně, tak jak to předepisuje Ústava, jmenoval předsedou (předsedkyní) vlády. A pokud by se to hnutí ANO nelíbilo, od toho je prezident prezidentem, aby si tenhle ústupek vynutil. Takhle jednoduché to je.

Je tu ještě někdo, kdo si myslí, že Zemanovi a Babišovi jde o tuhle zemi a ne o jejich vlastní mocenské pozice, do kterých si navzájem pomohli a ve kterých se navzájem podporují?

Jak dlouho ještě si tuhle Zemanovu a Babišovu mocenskou svévoli nechá veřejnost líbit?

6. 4. 2018