Špinavá hra

1. 12. 2003

Mladá fronta Dnes věnovala (27. 11. 2003) po delší době celou stránku Vladimíru Železnému. Vylíčila ho jako člověka na sestupu, který dokonce přijde o služební auto, které mu doteď podle dohod zajišťovali vlastníci televize Nova. Ponechme stranou, zda je to opravdu tak strašný pád být senátorem a zda je pro Železného opravdu vážným životním problémem, že si bude muset pořídit jiné vozidlo. Zajímavější jsou jiné otázky.

Kdy se v novinách obvykle objevují rozsáhlejší materiály? Jen tak pro nic za nic? Nikoli. Vesměs to bývá tehdy, je-li třeba reflektovat aktuální události, při příležitosti nějakého výročí nebo je-li po nějakém tématu poptávka. Proč tedy najednou celostránkový materiál o Železném, když se okolo něj v posledních dnech vlastně nic podstatného neodehrálo? Nebo snad odehrálo? Ano, jedna výjimka existuje.

Jelikož v našich médiích – a speciálně v MF Dnes – se nikdy nic neděje bez nějakého důvodu, není na škodu věnovat náhlému mladofrontovnímu zájmu o Vladimíra Železného trochu pozornosti. Jediné, co v souvislosti se Železným stojí v posledních dnech za zmínku (o jeho svatbě se ještě nevědělo), je jeho výpověď před vyšetřovací komisí pro arbitráž se společností CME. Pokud by se potvrdila byť jen polovina z toho, co Železný před komisí vypověděl, znamená to zásadní obrat v pohledu na celou arbitráž a možné viníky desetimiliardové škody. Problém je v tom, že právě o této věci není v celostránkovém materiálu MF Dnes ani slovo.

A o to nejspíše také paradoxně jde. MF Dnes patří už několik let mezi hlásné trouby tradiční verze celé kauzy s Železným coby hlavním padouchem. V okamžiku, kdy se tahle verze ve světle nových faktů začíná povážlivě hroutit, je třeba dlouhodobě vytvářený negativní obraz „hlavního viníka“ maličko přiživit. Ber kde ber. V případě MF Dnes vlastně nic překvapivého. A nepřekvapuje ani, že pod článkem je podepsán Jindřich Šídlo.

Aktualizováno ( Úterý, 30 Červen 2009 09:40 )