Články - 2019

Následující měsíc budu méněcenný občan, neb vykázaný z veřejného prostoru sociální sítě Facebook. Co jsem provedl, že nějaký z Zuckerbergových pacholků mi napařil 30 denní ban? Spolu s tímto videem pomatených puberťáků, zachraňujících záškoláctvím planetu, jsem na FB postoval také svoji reakci, cituji:

„Pokud si poslechnete tyhle produkty našeho školského systému, respektive fantasmagorie, co jim lezou úst, a docvakne vám, že tohle je výsledek práce naší vzdělávací soustavy, nemůžete nedojít k závěru, že všichni ministři školství asi tak za posledních dvacet let by měli být za ranního rozbřesku zastřeleni a spolu s nimi většina jejich poradců a spolupracovníků, ať už z řad úředníků, nebo inkluzívních i jiných zločinců z neziskového sektoru. Poznámka pro intelektuálně nesmělé: Pozor nadsázka!

A propos. Pokud jsou tohle autentičtí reprezentanti současného skautingu, nezbývá než konstatovat, že Skaut-Junák zcela zaslouženě dopadne dříve či později jako Kuratorium nebo Socialistický svaz mládeže.“

Ergo: Jasně vidíte, že jsem nenapravitelný. Nejenom že chci zmáčknout čudlík a vyhodit do povětří pravdomluvné Kavčí Hory, ale ještě bych rád prováděl hromadné exekuce uvědomělých politiků a jejich ideových opor. Pěst dělnické třídy – pardon, čo to táram – pěst politicky korektní, liberálně demokratické eurotřídy na čele s pokrokovými politickými neziskovkami na mě dopadla plným právem. Ale já už vím, co udělám. Provedu sebekritiku, před eurosoudruhy se očistím a plán příští pětiletky Eurosajuzu ze všech svých sil splnit pomohu. (Sorry, nedalo mi to. Nedávno jsem poslouchal povídky Š+G.)

A teď zase chvíli vážně. Nepochybuju, že i mezi čtenáři těchto řádků se najde dostatek pitomců, které počínání novodobých pokrokářských úderek uvádí v nadšení. Nic nového. Dobře jim tak, rozvracečům! Kritika ano, ale pouze konstruktivní. Sarkasmus, ironie, nadsázka? Tak takhle ne! Evropskou unii si rozvracet nedáme! Pamětníci to dobře znají.

Jen aby se ale novodobí milovníci nové totality za čas nedivili, až třeba nezdárného potomka počastují slovy „já tě asi přetrhnu“, že je všudypřítomná Pomocná stráž VB, rozuměj Pomocná stráž Velkého Bratra, zadrží pro užití nedovoleného slovníku. Jsme tomu blíž, než si myslíte.

Jak se pozná totalita? To se blbost dává na pochod. Kdysi měla kupříkladu podobu Pavlíka Morozova, udávajícího ve jménu pokroku vlastní rodiče. Momentálně na sebe bere tvář mírně retardované švédské blbky a jejích pátečních stávkujících následovníků. Ale nechme děti na pokoji. Občas prostě vyvádějí. Skutečnou tragédií jsou reakce dospělých. Politiků, ekonomů a novinářů v Davosu, učitelů a ředitelů škol všude možně. V normálním světě by reakcí byly neomluvené hodiny, případně snížená známka z mravů. V totalitě se blbost dává na pochod. Je to opravdu tristní pohled.

V normálním světě můžete o všem mluvit. Vážně i nevážně. S ironií, sarkasmem a nadsázkou, stejně jako bez nich. V totalitě vám zavřou ústa. Vymažou vás. Znemožní vám publikovat. Budou vás popotahovat. Zavřou vás. Už se tam zase blížíme. Však si přečtěte třeba Mňačkovy Opožděné reportáže, a docvakne vám, v čem všem jsou dnešní poměry podobné těm z padesátých let.

Tohle cenzorské šílenství klíčilo spolu s politickou korektností dlouho, opravdové obrátky ale nabralo relativně nedávno. Až spolu s migrační krizí a invazí islámu do Evropy. Ale nenechme se mýlit. Facebook a další sociální sítě jsou sice vykonavatelem, ale dělají to na objednávku současných mocenských elit. Proto také má tahle cenzura své politické znaménko. Pod záminkou všeobecné očisty a vynucované krasomluvy jsou cenzurovány jen některé názory.

Nedivme se proto, s jak rozličným ohlasem se setkala legislativní iniciativa mladého Klause, jež podobnou cenzorskou svévoli na sociálních sítích zapovídá, ba dokonce ji chce trestat. Klausův počin má navíc nádherný vedlejší efekt. V jeho legislativním zrcadle totiž přesně vidíme, komu jde opravdu o svobodu a kdo je naopak pohůnkem nové totality. Není to vábný pohled. Mocipáni nové totality se třesou o svá pohodlná křesla, pročež páchají a schvalují podobná zvěrstva jako mocipáni totality minulé.

Kvůli 30 dennímu facebookovému banu si botky nerozkoušu. Ostatně zdaleka nejde jen o mně. Stejně debilním, nedůstojným, hloupým, trapným, pokořujícím způsobem zachází nová totalita s tisíci a tisíci dalších občanů. Dennodenně jim předvádí svoji povýšenost, zvůli, bohorovnost, namyšlenost. Ale i tady platí okřídlené, všeho do času! Každý hrnec jednou přeteče. Až se tahle masa naštvaných, pokořených, dennodenně urážených, nálepkovaných lidí dá do pohybu, to teprve bude pochod.

Zaděláváte si na to dobře, eurosoudruzi!

6. 3. 2019